Koncert – Oldřich Janota: Kompletní nic v Rajské zahradě

Čtvrtek, 1. října 2020 – 19:00; Sluňákov – Rajská zahrada Františka Skály;

Koncerty v Rajské zahradě, vykouzlené Františkem Skálou v podobě lodi, jež ztroskotala v dávných dobách v říční nivě Moravy, patří k mimořádným hudebním zážitkům. Koncerty se zde „od počátku“ odehrávají za zvuku bučení ovcí (Krch-off band s Evou Turnovou), nebo bzukotu komárů (repelent, grog a teplé oblečení s sebou), při skotačení dětí (Longital), při emocí plném rachotu (Stinka), přátelském kytarovém rozjímání (Zdeněk Bína), hravém večerním setkání (František Skála a Petr Nikl), rozlivu svobody daleko za zdmi zahrady (Žamboši), taky humoru a pestré hudby (Jananas) a třeba i četbě Waldenu a básní Marie Iljašenko (Sisa Fehérová a Vlado Mikláš, Bardo).

 

Tentokrát prostor vyplní hlas a kytara Oldřicha Janoty. K 30 letům EDO zahraje průřez svou mnohaletou tvorbou. O den později v rámci besed EDO zavzpomíná Oldřich Janota, společně s ostatními hosty, na osobnost Zdeňka Neubauera.

 

Oldřich Janota se narodil roku 1949 v Plzni. Písničkář, básník, kytarista a přední osobnost české alternativní scény. Vydavatelství Indies Scope mu vydalo osmidiskovou kompilaci nahrávek od 70. let do přelomu tisíciletí pod janotovsky ironickým názvem Ultimate Nothing, tedy „Kompletní nic“.

 

Tvůrce, který přesahoval po celou svoji kariéru všechny škatulky, na osmi cédéčkách představuje mnohé z jeho nejslavnějších folkových písniček ze 70 let. Z další dekády tvorbu se skupinou Mozart K. i s alternativními hudebníky Pavlem Richterem a Lubošem Fidlerem, a to včetně záznamu provokativního vystoupení na folkovém festivalu v Břeclavi, kde byli publikem vypískáni. Dále akustický ambient z Třebíče z roku 1990, „operu“ Zrcadlová koza, ve které Janota za zvuku klavíru reflektuje problém leváctví, i návrat k folkové sdělnosti, byť v intimnějším a lyričtějším gardu, z první dekády 21. století. Komplet nabízí přes osm hodin neustálého vývoje a nezlomného názoru.

 

V Rajské zahradě si pak užijete autorův vlastní výběr písní podle jeho momentální nálady.