Rajské zahrady outsiderů

Sobota, 11. září 2021 – 20:00; Dům přírody Litovelského Pomoraví - Rajská zahrada; Pavel Konečný, Michal Smetanka

Rajské zahrady outsiderů

 

7. září – 9. října, 9 – 17 hodin, Dům přírody Litovelského Pomoraví (Rajská zahrada) – Sluňákov, Horka nad Moravou

 

Kurátor: Pavel Konečný.

Výstava fotografií olomouckého sběratele art brut Pavla Konečného (a v jednom případě fotografií ze soukromého archivu slovenského fotografa Alana Hyžu) chce být obrazovým poselstvím, dokumentujícím návštěvy originálních zahrad, podivuhodných obydlí či přírodních galerií pod širým nebem, vytvořených sedmi spontánními tvůrci na Slovensku, v centrální Itálii, Sardinii či v Chorvatsku. Fotografické záběry zrcadlí jejich pohnuté osudy, představy, sny a touhy, vtělené do přesvědčivě autentických, svérázných životních prostředí a výtvorů, označovaných někdy jako periferie architektury, pojednaných však s neobvykle silným nábojem syrové poezie a nepředstírané původnosti.

Chceme výstavou přispět k zaostření pozornosti veřejnosti na tyto většinou skryté a někdy bohužel navždy mizející doklady lidských tvůrčích schopností, bezbřehé fantazie i křehkých snů, které se dotýkají těch nejhlubších existenciálních kořenů a universálních lidských hodnot.

Martin Sabaka (Slovensko), Emil Milan Grgurić (Chorvatsko), Fiorenzo Pilia (Sardinie), Angelo Stagnaro (Itálie), Mario Andreoli (Itálie), Domenico Brizi (Itálie), Girolamo Ricci (Itálie) patří do velké rodiny obyvatel země, kteří navzdory směřování současné globální digitalizované konzumní společnosti, tvořivě a pilně pracují, často s použitím odpadu či netradičních materiálů na budování vlastní utopie. Ta bývá výsledkem dlouholeté práce, osvobozující hry i ulpívavého odhodlání realizovat kreativní sny, které jsou pak metaforicky nabízeny celé komunitě. Převážně marně.

 

Vernisáž v sobotu 11. září 2021 v rámci programu besed EDO 21.