Mýtus o trvalém ekonomickém růstu na cestě k dokonalosti

Neděle, 28. Duben 2019 – 17:00; Muzeum moderního umění – divadlo hudby; Eva Fraňková, Pavel Kohout, Václav Bělohradský, Michael Hauser

Martin Škabraha moderuje hosty diskuse: Eva Fraňková, Pavel Kohout, Václav Bělohradský, Michael Hauser …

Věčný svár ekonomie a ekologie? Jde nějak ekonomicky vyjádřit hodnotu přírody pro člověka nebo nalézt ekonomický model k přírodě přátelštější, než je ten zaměřený na ničím neomezený ekonomický růst? Lze očekávat od státu řízeném „jako firma“ ohled k přírodě a krajině? Řešení klimatických změn a sucha vyžaduje ohromné finance, které jen ztěžka přispějí k tradičně pojatému ekonomickému růstu. Bereme tato varování přírody vážně, když nenacházíme ekonomické nástroje, jak je řešit?

Pavel Kohout. Studoval techniku v Plzni a obor Informační a znalostní inženýrství na VŠE v Praze. Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), od roku 2004 do roku 2006 byl členem konzultačního týmu Vlastimila Tlustého (ODS), později byl dlouholetým členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Patří též mezi zakladatele Institutu pro politiku a ekonomiku a není členem žádné politické strany. Napsal několik knih o investování, např. Peníze, výnosy a rizika, Investiční strategie pro třetí tisíciletí, Vitamíny pro ekonomický růst nebo Finance po krizi. Publikuje v řadě českých a zahraničních médií. Spoluzakladatel a místopředseda dozorčí rady Partners Financial Services.