Náčelník Ekologický večer

Čtvrtek, 15. února 2024 — 18:00; Červený kostel, Vědecká knihovna Olomouc

Aleš Palán, čtvrtek 15. února od 18 hodin, Červený kostel – Vědecká knihovna Olomouc

 

Srdečně vás zveme na první ekologický večer roku 2024 v rámci festivalu Ekologické dny Olomouc.

 

Aleš Palán je častým hostem Ekologických večerů v Olomouci. Téma jeho rozhovorů se velmi často dotýká tématu vztahu člověka a přírody. Nejinak je tomu i v jednom z nejnovějších jeho literárních počinů, knize rozhovoru s Miloslavem Nevrlým nazvané prostě „Náčelník“.
Kniha získala druhé místo v anketě Lidových novin Kniha roku. O Miroslavu Nevrlém Aleš Palán říká: „Zaujal mě prvně jako spisovatel a pak mě zaujal svým životem. Při čtení jeho knih jsem si uvědomil, že ta osobnost je v těch knížkách objevena jenom částečně, že ten člověk kromě cest toho musel prožít víc a že to určitě stojí za to, když ty knížky jsou tak silné“. A ke vzniku knihy: „Horší to bylo s tím, že nechtěl dělat tu knihu. Je to moje vina ta kniha, já jsem ho několik let ukecával. Byť to jindy u rozhovorů nedělám, tady mi na tom velice, velice záleželo. Snažil jsem se nebýt až moc otravný, ale snažil jsem se být vytrvalý a mám takový pocit, že Míla na to kývnul zejména proto, aby se mě zbavil“.
 
 
Miloslav Nevrlý, pábitel, zoolog, spisovatel a cestovatel. Náčelník je jeho skautská přezdívka. Je autorem kultovní „Knihy o Jizerských horách“, „Chvály Zadní země“ nebo „Karpatských her“. Svým specifickým způsobem psaní, putováním a láskou k přírodě ovlivnil několik generací.
 
 
Pro upřesnění návštěvníkům – Miloslav Nevrlý se ekologického večera nezúčastní osobně.
 
 
Aleš Palán je spisovatel a publicista, dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera (knižní rozhovor se samotáři „Jako v nebi, jenže jinak“ a sborník „Brnox“, který připravil s Kateřinou Šedou), dvakrát byl na toto ocenění také nominován (rozhovor s bratry Florianovými „Být dlužen za duši“ a román „Ratajský les“). Jeho rozhovor s šumavskými samotáři „Raději zešílet v divočině“ zvítězil v anketě Lidových novin Kniha roku, Divadlo Husa na provázku uvádí stejnojmenné představení.
 
 
Palánův rozhovor s bratry Reynkovými „Kdo chodí tmami“ byl oceněn výroční cenou Českého literárního fondu, tři autorovy knihy zvítězily v anketě Katolického týdeníku Dobrá kniha (Kdo chodí tmami, rozhovor s opatem Tajovským „Člověk musí hořeti“ a s L. Armbrusterem „Tokijské květy“).
 
 
Autor si obzvlášť cení třetího místa v soutěži Nejkrásnější kniha za publikaci „Jaderná puma a její výroba v amatérských podmínkách“ – ocenění bylo uděleno v kategorii učebnice.
 
 
Nedávno vyšla další skvělá kniha autora „Muž, který sází borovici blatku“ s příběhy dobře utajených malířů.
 

Tato akce se koná v rámci projektu EDO 2024 – 2025. Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

 

Ekologický večer pořádají:

Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.

Vědecká knihovna v Olomouci

 

www.ekologickednyolomouc.cz