Divadelní ekologický večer

Pondělí, 15. dubna 2024 — 18:30; Divadlo na cucky, Olomouc

DIVADLO NA CUCKY, OLOMOUC

 

15. dubna / 18:30

 

Humorné divadlo z dob klimatického rozvratu a následná diskuse s ministrem životního prostředí a dalšími hosty.

 

Taky nevíte, jak jednat tváří v tvář problému jménem klimatický rozvrat? (Víte o ní všechno, ale nevíte, co s tím? Případně toho zas tolik nevíte, ale aspoň tušíte, že je to problém?) Prošli jste už všemi možnými emocemi a stejně stále nevíte, co dělat? V pohodě, u nás dostanete odpověď. Stačí se stát hvězdou, pak využít svojí slávy a mluvit o problémech dneška při každé příležitosti v rozhovorech, v televizi, při předávání televizních a filmových cen … jo vlastně moment, ne každý může být hvězda. Ne každý může zachraňovat svět. Naštěstí je tu budoucí lokální hvězda Hochman a ten nechá odlesk své slávy dopadnout i na vás, a vy budete vědět, že to má cenu, něco dělat. Snad. Anebo si aspoň vzpomenete na to, že láska je důležitá. I když je na světě dost konkrétních a jasných viníků, odpovědných za klimatický rozvrat, kteří se dají nenávidět. Mark Kristián Hochman byl v širší nominaci na Cenu Thálie 2023 za herecký výkon v této inscenaci v kategorii alternativní divadlo.

 

Po divadelním představení následuje beseda s hosty:

 

Petr Hladík je současným ministrem životního prostředí. Narodil se v Osové Bítýšce na Vysočině. Vystudoval Fakultu informatiky na Masarykově univerzitě v Brně, obor Service Science, Management and Engineering. V profesním životě působil v oblasti řízení projektů, konzultací v IT a službách, konkrétně se věnoval projektům na řízení bezpečnosti a kvality. Pracovní zkušenosti má také z Portugalska, kde půl roku pracoval ve společnosti, která vyvíjí systémy pro řízení veřejné dopravy. V roce 2010 vstoupil do KDU-ČSL. Tam založil novou mládežnickou organizaci Mladé lidovce, která má v současnosti necelých 450 členů. Byl zastupitelem města Brna a stal místostarostou městské části Brno-sever, na tuto pozici rezignoval v roce 2016, když se stal 1. náměstkem primátora města Brna. V roce 2018 svou funkci obhájil a v roce 2019 se stal místopředsedou KDU-ČSL a zároveň předsedou odborné komise KDU-ČSL pro oblast životního prostředí. Problematice životního prostředí se věnuje přes deset let, blízko má k zemědělství. Pochází ze sedlácké rodiny a jeho bratr dodnes hospodaří na rodinných pozemcích. V Brně se mu podařilo zavést dotační titul na tvorbu zelených střech nebo zachytávání dešťové vody, a to jak pro občany, tak i pro firmy. Podařilo se mu přijmout a plnit akční plán pro uhlíkově neutrální Brno. Spolu s bývalou ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou připravoval program koalice SPOLU za životní prostředí a programové prohlášení vlády v této oblasti.

 

Michal Hába vystudoval režii na KALD DAMU-Divadelní fakulta AMU, v Divadle Komedie asistoval režisérům Dušanu D. Pařízkovi a Alexanderu Riemenschneiderovi. Absolvoval stáže v berlínských divadlech Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz (u Franka Castorfa) a Maxim Gorki Theater (u Sebastiana Baumgartena). Účastnil se Mezinárodního fóra při Berliner Theatertreffen (2016). Je vedoucím divadelní skupiny Lachende Bestien, která je považována za jeden z nejprogresivnějších divadelních subjektů na pražské divadelní mapě a která se hlásí k politickému a apelativnímu divadlu. Za inscenaci Schwabovy Pornogeografie získal Cenu Josefa Balvína 2016. Angažuje se také v Divadle koňa a motora, které spojuje tradici kočovného divadla s komunitním a sociálním přesahem a které míří na kulturní oživení periferie. Nejznámějším projektem je Othello is black uskutečněný na Šluknovsku. Pravidelně spolupracuje s Divadlem Husa na provázku a s Klicperovým divadlem v Hradci Králové. Další angažmá: Městské Divadlo Kladno, Západočeské divadlo v Chebu, Městské divadlo v Mostě, Divadlo DISK, Divadlo X10, Divadlo D21. Je režisérem divadelního představení uvedeného před besedou.

 

Petr Doubravský studuje environmentální studia a ekonomii na Masarykově Univerzitě v Brně. V rámci studia se věnuje ekologické ekonomii, ekonomické demokracii a hledání cest k proměně společnosti. Během studií na gymnáziu spoluzaložil středoškolské hnutí Fridays For Future, které organizovalo stávky za klima. V současnosti pracuje v platformě pro sociálně-ekologickou transformaci Re-set, kde se věnuje spravedlivé transformaci. Dva roky byl členem správní rady Greenpeace Česká republika, je členem správní rady NaMysli, z.ú. a družstevníkem v sociálním družstvu Tři ocásci.

 

Petr Pokorný je biolog, kvartérní paleoekolog a environmentální archeolog. Zabývá se proměnami světa v nedávné geologické minulosti, zejména od poslední ledové doby po současnost. Dlouhodobě působí v Centru pro teoretická studia, společném pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Nejvíce bádá v Čechách, v severní Africe, na Sibiři (kam už se nejspíš nepodívá) a občas dokonce i na Moravě. Své objevy publikoval v téměř dvou stovkách vědeckých prací. Je autorem, spoluautorem a editorem řady knih, například „Krajina a revoluce“, „Bioarcheologie v ČR“, „Něco překrásného se končí“, „Neklidné časy“, „Afrika zevnitř“, „Antropocén“. Působí v redakčních radách vědeckých a popularizačních časopisů.

 

Radim Tolasz je klimatolog. Narodil se ve Frýdku Místku v rodině báňského inženýra. Vyrůstal v Havířově a v Šenově. V roce 1987 zamával brněnské universitě a s prvním titulem se vydal do odborného světa. Protože se nemohl dočkat, tak již v roce 1986 nastoupil na ostravskou pobočku ČHMÚ. Postupně se potkal s klimatologií, meteorologií, hydrologií a okrajově i s čistotou ovzduší. Ve stejném roce začal externě vyučovat na Ostravské universitě, kde se snaží zůstat v kontaktu se studentským životem dodnes. Byl vedoucím oddělení meteorologie a klimatologie. V roce 1996 se začal zabývat klimatologickou databází v ČHMÚ a postupně ne zcela oprávněně získal pověst „stvořitele aplikace CLIDATA“. Tato aplikace se dnes používá v ČHMÚ a v mnoha dalších zemích (Ghana, Makedonie, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Barbados, Niger, Etiopie, Dominikánská republika, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Namibie, Černá Hora, Guyana, Tanzánie a další) a ve spolupráci s AGRHYMET v Nigeru je aplikace šířena do dalších zemí Afriky. Více na www.clidata.cz. V roce 2003 se pracovně přesunul do Prahy, kde se usadil na židli „nejvyššího“ českého meteorologa. V roce 2012 se vrátil do Ostravy a zpět ke klimatologii. Od roku 2013 se stal vedoucím redaktorem časopisu Meteorologické zprávy. Od dubna 2014 zastává funkci národního kontaktu pro IPCC. Od července 2020 koordinuje řešení projektu TAČR s názvem PERUN, který, dá-li Perun, bude se spolupracovníky řešit do konce roku 2026.

 

Moderuje: Eliška Kubartová

Působí jako odborná asistentka na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého v Olomouci. Zabývá se divadelní a performativní kulturou v antice a ve středověku a překladem pro divadlo, v minulosti působila jako dramaturgyně brněnského Divadla Aldente.

 

Vstupenky ke koupi na tomto odkazu.

 

Ekologický večer je součástí festivalu Ekologické dny Olomouc – EDO 2024 – www.ekologickednyolomouc.cz

 

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.