CLIMATE LAMENT: Jiříkovo vidění

Středa, 28. února 2024 — 19:00; Konvikt UP, filmový sál

Srdečně vás zveme na filmový ekologický večer roku 2024.

 

středa 28. února

19:00 Filmový sál, Konvikt UP

CLIMATE LAMENT OLOMOUC: JIŘÍKOVO VIDĚNÍ

 

Ve spolupráci s otcem Jiřím Svobodou a producentem Janem Bodnárem dokončila Marta Kovářová čtyřletou práci na svém prvním autorském celovečerním dokumentu Jiříkovo vidění (2023).

 

Poprvé bude uveden v Olomouci!

 

Společná dobrodružná cesta umělkyně a materiálového fyzika s obavami o osud světa do nejrůznějších prostředí, kde s nimi nikdo nepočítá. Film s humorem popisuje snahy o prosazení řešení klimatické krize s pomocí globální uhlíkové daně.

 

Road Movie o vztahu dcery a otce. Marta své zážitky spontánně vkládá do písní, které v zásadních momentech prolínají filmem.
Ten získal Zvláštní uznání mezinárodní poroty na festivalu Jeden svet v Bratislavě a také ceny studentské poroty a online diváka na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

 

Film uvede a besedovat s režisérkou, Jiřím Svobodou a diváky bude Pavel Bednařík. K besedujícím se také připojí Pavel Šaradín.

 

Jiří Svoboda (*1958) je vědeckým pracovníkem Ústavu fyziky materiálů Akademie věd ČR. V rámci mezinárodní spolupráce se zabývá termodynamickým modelováním procesů v materiálech. V současné době vyvíjí superslitinu odolávající teplotám až 1300 °C, která by se mohla v budoucnosti používat k výrobě lopatek turbín vodíkových elektráren. Ve volném čase se věnuje vývoji a stavbě jednoduchých a úsporných pasivních domů, jejichž konstrukční metodu nazývá Optimalismus. Přemýšlí také o účinných systémových nástrojích pro globální ochranu klimatu. Žije a pracuje v Brně.

 

Marta Kovářová (*1983) se narodila do rodiny fyziků. V patnácti letech založila kapelu Budoár staré dámy, ve které působí dodnes. Po studiích přírodovědných i uměleckých oborů našla své poslání na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně, kde studenty provází akční tvorbou. Vždy ji zajímalo zprostředkování vědy, umění a pohyb mezi obory.
Žije s manželem a dvěma dětmi v Dolní Cerekvi u Jihlavy, kde s přáteli založili kulturní spolek Roztoč kolektiv, obnovili tradici ochotnického divadla a každoročně pořádají festival s nadhledem „Z kopce“.

 

Pavel Šaradín je politolog, přednáší na Katedře politologie a evropských studií FF UP v Olomouci. Specializuje se na stranický systém ČR, politické kampaně a lokální a regionální politiku. Snaží se rovněž popularizovat politickou vědu, mj. spoluprací s některými médii. Spoluřídí činnost nakladatelství Periplum. Je autorem několika knih a mnoha odborných článků a studií.

 

Film bude promítán také ve čtvrtek 29. února studentům na gymnáziu Olomouc – Hejčín s následnou debatou s Martou a jejím tatínkem.

 

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. 

 

Filmové promítání je součástí festivalu Ekologických dnů Olomouc – EDO 2024 www.ekologickednyolomouc.cz