Kerak vérečci v Holomócu hnizdijó: Zoologická senzace roku? Tomáš Grim

Čtvrtek, 2. prosince 2021 — 18:00; Arcidiecézní muzeum / Mozarteum
Cyklus Ekologických večerů. Sledujte akci, zda ji umožní epidemiologická situace.
(Skoro) detektivní příběh o pátrání po prvním hnízdění charismatické sovičky, výrečka malého, v městském prostředí v ČR. Proč jsme tahali na střechu vysavač? Jak se ornitolog zaplete do cvičného výjezdu hasičů? Proč si nenechat utéct příští „výrečkobraní“? Jak jsme objevili nový ptačí druh, bírečka malého (Pivus minutissimus)? 
Přidejte se k události na Facebooku.
 
Tomáš Grim, procestoval přes 70 zemí všech 7 kontinentů, na cestách strávil téměř 7 let. Napsal stovky článků, je autorem řady mediálních vystoupení a veřejných promítání pro veřejnost všech věkových kategorií a zájmů. Za „propagaci a popularizaci české ornitologie u nás i ve světě“ získal Cenu ČSO. Je spoluautorem knihy o kukačce, která vyšla ve čtyřech jazycích a získala prestižní britskou cenu „Nejlepší ptačí kniha roku 2017“. Od roku 2018 je „freebird“ – ptáčkař a popularizátor (ptactva, vědy a ochrany přírody) na volné noze. Nerad píše a mluví o věcech, které neznám „z první ruky“; své texty a promítání ilustruje jen vlastními fotografiemi. Pozoroval přes 4 000 ptačích druhů – český národní rekord. Během své předešlé univerzitní kariéry se podílel na výzkumu různých témat (hnízdní parazitismus, ptačí urbanizace, ptačí invaze atd.) na řadě ptačích druhů na všech kontinentech. V roce 2015 „na mladá kolena“ získal titul prof. Jako jediný český badatel je na stanfordském seznamu nejcitovanějších vědců světa v celoživotních kategoriích „behaviorální vědy“ a „ornitologie“.
 
 
Ekologický večer se koná v rámci projektu EDO 21 – 23. „Tento projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.“