Lassú (Tam nahoře) Film s besedou

Čtvrtek, 18. dubna 2024 — 18:00; Arcidiecézní muzeum Olomouc

BARTOLOMEO PAMPALONI / 18. dubna / 18:00 / Mozartův sál Arcidiecézního muzea Olomouc

 

Lassú (Tam nahoře), 2022, 80 min

 

Mezinárodní premiéra vynikajícího celovečerního dokumentu s přítomností režiséra a následnou besedou.

 

Oficiální trailer k přehrání zde.

 

Dokument, oceněný na několika italských filmových festivalech, doplní mozaiku přístupů letošních Ekologických dnů Olomouc ke světu, přírodě, krajině a společnosti prizmatem tvůrčího nadšení přemýšlivého a osobitého outsidera Isravele, který našel smysl svého života ve Svatyni na hoře Monte Gallo nad Palermem. Film bude v rámci EDO uveden také jako ozvěny festivalu Art brut film (21.3.2024 v Arcidiecézním muzeu) který pořádá Pavel Konečný a MUO.

 

Tam nahoře, na samém vrcholu pusté hory, která se tyčí nad sicilským Palermem, se proti obloze zjevuje podivná budova: stará vojenská observatoř, kterou protagonista filmu proměňuje v unikátní chrám, vyzdobený mozaikami. Nino, alias Isravele, spontánní tvůrce, outsider, zedník a pábitel tam žije sám už více než dvacet roků. Každý den chodí nahoru s nákladem kamínků. Nosí ho do výšin hory, a tak ji očišťuje. Neustálou prací, již nazývá modlitbou, přeměňuje zánik osamělé stavby v krásu. Protože, jak říká, vše, co se nedělá pro osobní zájem, je modlitba. 

 

Jde o příběh zedníka z předměstí, který se jednoho dne stal prorokem, příběh muže, který odešel ze světa, aby odtamtud odhalil jiný, širší horizont, novou cestu pro uvízlé lidstvo. Cestu, kde se člověk, božství a příroda vracejí do jednoty. Protože, jak říká (když cituje Apokalypsu): „nadešel čas zničit ty, kteří ničí zemi“.

 

Bartolomeo Pampaloni, italský režisér, se narodil ve Florencii v roce 1982. Vystudoval estetiku a filozofii na univerzitě ve Florencii, kde také žije. Režisérem se stal v Paříži. Zde natočil své první krátké filmy. Mezi lety 2008-2011 navštěvoval kurz Direction v Centro Sperimentale di Cinematografia v Římě. Jeho první celovečerní film „ROMA TERMINI“ získal zvláštní uznání kritiky na filmovém festivalu v Římě 2014 a promítal se rovněž na předních festivalech dokumentárních filmů v Itálii, kde získal několik cen. Film natáčel na římském hlavní nádraží: městské křižovatce, kde se střetávají tisíce životů, aniž by se navzájem dotýkaly. Čtyři portréty mužů, kteří tráví den na stanici, osamělých neviditelných bytostí, uvězněných zde životem. V roce 2015 vytvořil snímek „Chris & Mil“, televizní dokument pro Discovery Channel Italia a Fremantle Media, který se vysílal na Canale Nove. Později spolupracoval s Wellcome Foundation v Londýně a začal vyučovat dokumentární film na Accademia Cinema Toscana ACT v Lucce. Roku 2021 byl krátký film Autoritratto con Arma, k němuž vytvořil i scénář, uveden na festivalu v Turíně a získal cenu Ermanna Olmiho. Jeho druhý film „Lassù“, produkovaný společnostmi Aeternam Films Paris a Graffiti Doc Turin, získal cenu poroty na filmovém festivalu v Trentu 2022. Celovečerní dokument vypráví pozoruhodný příběh spontánního tvůrce, který si říká Isravele a den za dnem díky svým zednickým zkušenostem proměnil opuštěnou budovu v chrám, který je nyní v celé Evropě uznáván jako jeden z nejpůsobivějších příkladů outsiderského umění.

 

Pořádají:

 

Filmový dokument je součástí festivalu Ekologické dny Olomouc 2024. Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.