Robinsoni a donkichoti Ekologický večer

Pondělí, 9. května 2022 — 18:00; Arcidiecézní muzeum Olomouc

Neopakovatelné osobnosti nežijí jen v šumavské divočině. Jsou nám mnohem blíž, potkáváme je na ulicích, v autobusech, kdekoliv. Třeba někdo takový žije hned ve vedlejší bytovce. Jistě, každý člověk je jedinečný, ale – málo platné – někteří jsou zkrátka jedinečnější.
Co spojuje sedm příběhů shromážděných v knize Robinsoni a donkichoti? Není to přímo samota jako u samotářů, kteří se stáhli z civilizace do lesů, močálů a hor. Jisté poodstoupení tu ale přesto nacházíme. „Neměl bych sílu jít s proudem, a už vůbec ne proti proudu,“ říká jeden z nich. Tito lidé si vytvořili malý osobní svět, fascinující vesmír, kde platí vlastní pravidla. Jsou nadosah ostatním, a přesto tak daleko. Nebo snad vysoko? Některé jejich historky jsou neuvěřitelné, ale autor knihy jim věří. Proč by si člověk nemohl koupit šest tygrů ve slevě, kreslit ve spolupráci s plísní nebo najít skutečný smysl života? Víte snad o něčem, co by bylo důležitější?

 

Aleš Palán(1965 v Jihlavě) spisovatel a publicista, dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera (knižní rozhovor se samotáři Jako v nebi, jenže jinak a sborník Brnox, který připravil s Kateřinou Šedou), dvakrát byl na toto ocenění také nominován (rozhovor s bratry Florianovými Být dlužen za duši a román Ratajský les). Jeho rozhovor s šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině zvítězil v anketě Lidových novin Kniha roku, Divadlo Husa na provázku uvádí stejnojmenné představení. Palánův rozhovor s bratry Reynkovými Kdo chodí tmami byl oceněn výroční cenou Českého literárního fondu, tři autorovy knihy zvítězily v anketě Katolického týdeníku Dobrá kniha (Kdo chodí tmami, rozhovor s opatem Tajovským Člověk musí hořeti a s L. Armbrusterem Tokijské květy.) Autor si obzvlášť cení třetího místa v soutěži Nejkrásnější kniha za publikaci Jaderná puma a její výroba v amatérských podmínkách – ocenění bylo uděleno v kategorii učebnice.

 

pondělí 9. května 2022 18:00
Mozarteum (sál), Arcidiecézní muzeum v Olomouci. Václavské náměstí 3.
 
Ekologický večer se koná v rámci projektu EDO 2021 – 2023
„Tento projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.“
 
———————————————————————————————————————————————————————-
PROSÍME PODPOŘTE NÁS a EDO:
Velmi nám pomůže vaše podpora EDO a Sluňákova:
https://slunakov.cz/podporte-nas/
Budeme vám vděční za přeposlání, oznámení, sdílení, …
jakoukoliv propagaci programu Ekologických večerů a EDO 22!!!
 
PODPORA EDO 22:
Státní fond životního prostředí (www.sfzp.cz),
Ministerstvo životního prostředí (www.mzp.cz),
Olomoucký kraj,
Statutární město Olomouc,
Olomouc třídí odpad,
Muzeum umění Olomouc,
Odbor městské zeleně a odpadového hospodářství Magistrátu města Olomouce.
 
 
EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC – EDO 2022
BUBLI*fuck
16. 9. – 9. 10. 2022
32. ročník společné porady o našem světě.
POBYT A KOMUNIKACE V UZAVŘENÝCH BUBLINÁCH PROPOJENÉHO SVĚTA
 
 
Lze aktuálně ve veřejném prostoru
plném názorových střetů vzájemně nesmiřitelných skupin komunikovat zásadní otázky dneška?
Umíme v éře nastupující umělé inteligence rozlišit
podstatné od méně významného?
Nemění svět počítačů významy způsobem,
v němž organická zkušenost člověka se světem začíná ztrácet smysl?
Lze problémy s ohrožením přírody řešit na základě vědecké specializace, … co s laiky? … co s odpírači environmentální krize?
Má osobní, žitá zkušenost s přírodním světem v lidském měřítku ještě nějaký podstatný význam pro poznání světa v éře statistických modelů, nanotechnologií a fotografií černých děr?
EDO 2022 nabízí prostor, kde bubliny praskají, spory jsou východiskem pro nacházení porozumění, pro hledání souvislostí, kde pečujeme ve společné poradě o smysl našich snah, o bližší sepětí člověka a přírody (krajiny).
 
FB skupina: Ekologické dny Olomouc-Sluňákov
https://www.facebook.com/groups/222005604657338