Hanácké Benátky na deltě bez moře

Řeka Morava se na Hané rozlévá do mnoha ramen. Lidé toho odpradávna využívali, ale také se před silou řeky museli chránit. Procházka královským městem Litovel na pěti (anebo šesti?) ramenech Moravy. Litovelské mlýny a mlynáři. Litovel jako dokonalá vodní pevnost. Proč se Litovli říká Hanácké Benátky a proč ji  Jan Čep pojmenoval Sedmimostí.

průběh

  • trvání 6 hodin
  • pěší trasa 1 km dopoledne +1 km odpoledne, lze přizpůsobit
  • cena 340 Kč/os zahrnuje služby průvodce po celý den a oběd (menu dle domluvy)
  • počet účastníků 18–40

Hanácké Benátky

Co je to vnitrozemská říční delta a jak ovlivnila život Hanáků? Navštívíme klíčový uzel pro manipulaci s vodou v Litovli a pronikneme do tajemství Litovelských říčních ramen v minulosti i současnosti.  Ukážeme, jak je využili pro obranu města a komu se podařilo tuto obranu zdolat. Projdeme místy, která dýchají atmosférou italských Benátek. Jak to, že mají v Litovli nejvyšší věž na Moravě? Kolik měla Litovel Mlýnů? Příběhy z Litovle v průběhu staletí.

Litovel
Litovel   Ramena
Litovel
Litovel Střelnice 1786
Litovel Nemeckyrybnik
Litovel Schody Neciz
Litovel Stabilni Katastr

Zážitková prohlídka galerie v přírodě

Dům přírody Litovelského Pomoraví je unikátní galerie v přírodě a přírodní hřiště, otevřené v Horce nad Moravou. Budeme vám vyprávět příběh galerie v přírodě a přiblížíme, jak uvažovali autoři staveb.  Upozorníme na pozoruhodné detaily. Vzpomeneme na historky z výstavby. Budete mít příležitost lépe porozumět geniu loci, které vytvořili František Skála, Miloš Šejn, Miloslav Fekar, Marcel Hubáček a další.

Lod3
Fontána
Hora1
Ohniste