Lesní chrám

Na dubových lavicích zjisti jaké jsi znamení a vypátrej, které zvíře k tvému znamení patří ve Sluňákovském zvěrokruhu. K jakému živlu se tvé znamení řadí? Podívej se, co o Tvém znamení říkají horoskopy nejrůznějších národů. Sedí na Tebe charakteristiky a vlastnosti tvého znamení?

o autorovi

Lesní chrám

Miloslav Fekar o svém Lesním chrámu říká, že je to „splněný dětský sen o navštěvování chrámu ukrytého v lese, který je zasvěcen přírodě a vztahu k ní. Má připomínat křehkost vztahů, které ji utvářejí. Podobou tohoto chrámu se zaobírám dlouhodobě. Konstrukce chrámu odkazuje na žebrové konstrukce lodí. Lesní chrám z dubových sloupů je místem, které vypráví o putování Slunce. Od východu po západ, od světla až po tmu, od zrození po smrt. Na podlaze vyhlídkového koše je umístěn obrazec poukazující k síle Slunce. Uvnitř chrámu je kruh tvořený čtyřmi lavicemi. Lze v nich rozpoznat čtyři roční období, čtyři světové strany, čtyři přírodní živly, podle data narození lze zkoumat svou povahu, najít přiřazené stromy dle keltského Stromosledu, zvířata sluňákovského i klasického zvěrokruhu. Vertikální tyče ukazují pozici letního a zimního slunovratu a rovnodennosti. Chrám slouží jednak jako přírodní učebna, jako pozorovatelna okolí a také je to místo určené k relaxaci v objektu zasvěcenému přírodě. Mimo objekt chrámu pracoval Miloslav Fekar i s dalšími objekty v areálu. Mostky zasvěcené živlům ohně, vody, země, větru a smyslům čichu, sluchu, hmatu, zraku, chuti, přes které vnímáme a snažíme pochopit naše okolí. Dále zde instaloval řadu objektů, které mají přiblížit rozmanitost přírody – dřevin, zvuků, pohybu, toku vody atd. Objekty mobiliáře jsou obohaceny o tajné – šifrované – vzkazy v podobě Brailova písma. Nejsou druhotně určené pro slepé, ale pravě naopak pro vidící co nechtějí vidět skutečnost.

Miloslav Fekar

Miloslav Fekar se narodil v nedalekých Hranicích na Moravě. V krajině Moravské brány, na předělu mezi rovinatou Hanou a Oderskou vrchovinou. Tato skutečnost se silně vryla do jeho uvažování o přírodě a vnímaní krajiny. Na jeho vztah k přírodě měli velký vliv babička a dědeček žijící na vesnici. U nich nacházel vztah k půdě, řemeslu, zvířatům, k sečení kosou, rytí zahrádky, pálení slivovice, ale také se učil trpělivosti, zklidnění a pokoře k životu v blízkosti přírody. Jako kluk měl představy, že s nimi půjde společné někam do přírodního chrámu v krásném lese.

Takové místo pak vytvořil pro návštěvníky Domu přírody Litovelského Pomoraví. Využil při tom zkušenosti ze svých volných výtvarných prací v prostoru, ze spolupráce s architekty, kdy vytvářel originální mobiliář různých parků a zahrad. Inspiraci čerpal i ze spolupráce s divadelníky, z vlastní tvorby scén a animací. Navázal na spolupráci s Projektil architekty při výstavbě nízkoenergetického domu pro Sluňákov a oživil svými mostky i hravými instalacemi okolí domu i celý prostor expozice Domu přírody Litovelského Pomoraví.

Jeho nejvýraznějšími realizacemi jsou lesopark v Jablonci nad Nisou, objekty v předzámčí v Hranicích na Moravě, objekt ve městě Voorburg v Holandsku. V současné době žije a pracuje v Bezměrově u Kroměříže.