Rajská zahrada rostlin a živočichů

V Rajské zahradě se necháváme unést nekonečným množstvím kouzelných detailů, vždycky nás tu překvapí něco nového. Pojďte s námi hledat detaily. Najděte 3 zajímavé detaily, vyfoťte je a přidejte do společné galerie detailů . Koho galerie detailů zaujme může se pokusit najít v prostorách Rajské zahrady místa a detaily od návštěvníků, kteří Rajskou zahradu navštívili před vámi.

o autorovi

Autor Rajské zahrady František Skála říká: „Rajskou zahradu je možno vnímat jako monumentální sochu lodi v krajině nesoucí v sobě vnější i vnitřní obsahy. Je to forma rustikální architektury odkazující zvenčí svým tvarem a použitým materiálem k tereziánským cihlovým fortifikacím nebo antickým ruinám. Uvnitř skrývá atmosféru zastaveného času, středomořských klášterů a zároveň má nepřímou vazbu na hanácké zemědělské usedlosti s podloubím a prosté venkovské dvorky s estetikou kutilství. Zahrada je především příjemné místo stvořené pro radost. Pro radost z vnímání prostoru, zvuku a světla, rozjímání a zastavení času. Pro radost z pozorování materiálů, proporcí, barev, rostlin a živočichů, kteří tuto zahradu přirozeně zabydlují. Zahrada je určena k rozjímání.

Stavba byla realizována podle autorova modelu, za jeho trvalé fyzické účasti a spolupráce, jako otevřený tvůrčí proces, schopný reagovat v zájmu naplnění vize na momentální situaci. Bez zásadního použití počítače a současných technologií, aby upozornila na nezastupitelnost přírodních materiálů, ruční práce a drobné nepřesnosti jako nositele života.“

František Skála

Do svých šesti let vyrůstal v klášteře, později jako dítě ulice na periferii Prahy. Nejvíce ho formovaly každoroční prázdniny ve spustlé zahradě dědečkovy vily na Opavsku a pozdější pobyty v bulharské přímořské divočině. Od osmdesátých let se uchyluje s rodinou do soukromí svého statku, kde se pokouší žít mimo komunikační běsnění. Ke své práci používá vše, co mu odhalí svou skrytou kvalitu. Má důvěrný vztah ke krajině a jeho nejdelší pěší cesta vedla v roce 1993 do Benátek, kde reprezentoval Českou republiku na Bienále umění.